Skip to content
Home » Dlaczego kochamy filmy historyczne?

Dlaczego kochamy filmy historyczne?

Filmy historyczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, przyciągając do kin miliony widzów. Niezależnie czy są to wojenne epopeje, historyczne melodramaty czy też kostiumowe filmy przygodowe, ten gatunek filmowy ma się znakomicie i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić. Co tak naprawdę kryje się za fenomenem filmów historycznych?

Przede wszystkim filmy historyczne pozwalają nam zanurzyć się w odmiennych realiach i atmosferze minionych epok. Dzięki kostiumom, scenografii i poprawnemu językowo obrazowaniu epoki, na czas seansu możemy mentalnie przenieść się w przeszłość i poczuć klimat odległych czasów. Filmowe obrazy umożliwiają zobaczenie jak wyglądały dawne epoki, poczynając od starożytności, poprzez średniowiecze, aż do XX wieku. Ta podróż w czasie urzeka.

Dodatkowo filmy historyczne ukazują barwne, niezwykłe postacie, które swoim życiorysem na trwale zapisały się na kartach dziejów. Bohaterowie tacy jak Kleopatra, Jan III Sobieski czy generał Patton wiodą fascynujące żywoty godne najlepszych scenarzystów filmowych. Śledzenie ich losów to sama przyjemność. No i oczywiście – jaka widownia, taka obsada. W filmach historycznych podziwiamy plejadę ulubionych aktorów wcielających się w te wybitne postacie.

Nie bez znaczenia dla popularności filmów historycznych pozostaje również rozrywkowy aspekt. Dobry film osadzony w realiach minionej epoki może bawić i emocjonować nie gorzej niż najlepsze kino akcji czy thrillery. Mamy więc i zbrojne starcia na wielką skalę (sam szturm na plaże Normandii w „Szeregowcu Ryanie”), i dramatyczne pojedynki (pojedynek na głosy w „Lutni”), i wątki szpiegowskie (misja Alana Turinga w „Enigmie”), i polityczne intrygi godne „Gry o Tron” (spisek kardynała Richelieu w „Trzech Muszkieterach”). Te emocjonujące fabuły sprawiają, że do kin przyciągają nie tylko pasjonaci historii. A skoro już o bitwach i bataliach mowa, niezmiernie istotne są również efekty specjalne i możliwości techniki filmowej. Dzięki nim kinowe filmy historyczne mogą zaoferować naprawdę spektakularne sceny masowych starć i pojedynków zrealizowanych z rozmachem jakich nie powstydziłoby się superprodukcje fantasy. I to w dużej mierze przyciąga do kinowych foteli.

Podsumowując, chyba najważniejszym czynnikiem decydującym o popularności filmów historycznych jest to, że pozwalają one na podróż w czasie ukazując fascynujące, przełomowe wydarzenia oraz barwne postacie, które zmieniły bieg historii. W połączeniu z wciągającą, rozrywkową fabułą oraz rosnącym rozmachem realizacyjnym daje to mieszankę idealnie trafiającą w gusta milionów widzów. Dlatego kino historyczne kwitnie i ma się dobrze!