Skip to content
Home » Czar seriali kostiumowych

Czar seriali kostiumowych

Seriale kostiumowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, przyciągając rzesze wiernych fanów, którzy z zapartym tchem śledzą losy swoich ulubionych bohaterów. Co tak naprawdę sprawia, że pokochaliśmy te produkcje osadzone w minionych epokach?

Przede wszystkim, seriale kostiumowe pozwalają nam choć na chwilę przenieść się do innych czasów i poczuć ich klimat. Niezależnie od tego, czy akcja rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej jak w “Downton Abbey”, czy w czasach dynastii Tudorów jak w “Tudorach”, dzięki kostiumom, scenografii i językowi przenosimy się do odmiennej rzeczywistości. Możemy na własne oczy zobaczyć jak wyglądały życie, problemy i zwyczaje ludzi w minionych epokach.

Poza tym, w serialach kostiumowych ogromną rolę odgrywają niezwykłe postacie historyczne, które wplata się w fabułę. Królowe i królowie, arystokraci oraz wynalazcy – losy tych barwnych bohaterów wciągają nas wręcz hipnotycznie. Śledząc historie Kleopatry w serialu “Rzym” czy rodziny Borgiów w “Rodzinie Borgiów” możemy lepiej poznać postaci, które zazwyczaj kojarzyliśmy tylko z suchych podręczników.

Poza tym, seriale kostiumowe epatują przepychem i luksusem, na który przeciętny zjadacz chleba raczej na co dzień nie może liczyć. Piękne suknie balowe, wystawne bankiety, ogromne rezydencje szlacheckie – ten blask minionych epok potrafi olśnić. Seriale kostiumowe pozwalają nam choć na moment poczuć smak luksusu i zakosztować życia wyższych sfer. Nie jest więc niczym dziwnym, że miliony osób na całym świecie tak chętnie w nie zagląda.

Oprócz tego, w serialach kostiumowych ogromną rolę odgrywają relacje międzyludzkie i romanse bohaterów. Namiętne i burzliwe miłości rodem z harlequinów, pełne dramatyzmu trójkąty miłosne, zakazane związki łamiące konwenanse – te wątki urzekają zwłaszcza kobiecą widownię. Nic więc dziwnego, że seriale takie jak “Bridgertonowie” podbili serca milionów fanek na całym świecie.

W końcu seriale kostiumowe dają też solidną dawkę dramatu i sensacji. Walki o tron, polityczne intrygi, zdrady małżeńskie, morderstwa i skandale – wszystko to trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać oczu od ekranu. Nie wiadomo co wydarzy się w kolejnym odcinku i kto odpadnie z gry o władzę, a to sprawia że po prostu musimy oglądać dalej.

Podsumowując, magia seriali kostiumowych polega na tym, że pozwalają nam na chwilę teleportować się w czasie. Poczuć smak minionych epok, zanurzyć w historycznych realiach, śledzić losy niezwykłych postaci i żyć pełnią życia niczym bohaterowie z wyższych sfer. I póki twórcy będą umiejętnie odwoływać się do tych pragnień widzów, popularność seriali kostiumowych nie zmalała. Bo któż nie marzy czasem, aby na własnej skórze przenieść się do innych, bardziej eleganckich czasów?